Ako uskladniť šperky?

Naspäť12. 10. 2015 Návody

Poznáme to všetky. Zamotané retiazky, porozhadzované náramky, jedna náušnica tu a druhá...ktoviekde. Aspoň u mňa takto vyzerali šperky a bižutéria prednedávnom. Odvtedy som si však spravila poriadok a jedna z vecí, ktoré mi k tomu dopomohli boli aj šperkovničky. Malé šikovné úložné krabičky, ktoré sa dajú zohnať napríklad aj tu: http://www.creactive.sk/drevo/krabicka-mini-so-sklom/.

Takáto handmade zdobená šperkovnička okrášli izbu ako bytový doplnok a zároveň ju využiješ ako úložný priestor. Presne na to šperkovnice používali už v rímskej ére, neskôr sa zachovali aj z ôsmeho storočia z obdobia Frankov alebo vyrezávané zo slonoviny. Čo sa týka materiálov, jednoduchšie šperkovnice bývali vyrezávané z dreva, tiež kovov, niektoré boli zdobené zlatom alebo inými drahými kameňmi.  Príklad takejto nádherne zdobenej šperkovnice môžeme dnes obdivovať napríklad vo Windsore alebo Versailles kde sa vystavujú dva exempláre vyrobené pre Máriu Antoanetu. Ako vidieť na obrázku, jedna je vyrezávaná zo slonovej kosti a zdobená striebrom. No nejde len o samotnú šperkovnicu.

Ako skladovať svoje ligotavé ozdoby treba vedieť! Dbať treba hlavne o strieborné či zlaté doplnky. Po každom nosení by sa mali čistiť špeciálnou handričkou na striebro/zlato, buď je v balení so šperkom alebo sa dá zakúpiť zvlášť. Odstráni z povrchu malé nečistoty a zároveň je šperk vyleštený a lesklý. Takto by sme mali vyčistiť aj zvyšok, čo i len bižutériu. Aj na nej sa môžu zachytávať nečistoty a po čase by to mohlo viesť k podráždeniu pokožky. Ďalšia zásada znie: nenechávaj šperky na umývadle alebo na inom vlhkom mieste. Voda je v tomto naozaj potvora :P Tiež by sa nemali ukladať rôzne druhy šperkov dokopy (ako zlato, striebro alebo perly; skús ich dať oddelene do malých vrecúšok). Ak dodržíš tieto zásady, budeš sa môcť z tvojich skvostov tešiť oveľa dlhšie. Chcela by si sa tešiť aj z niečoho iného? Tak sleduj video a uvidíš ako si vyzdobiť šperkovničku. Hurá do toho!

Zdroj obrázkov: www.wikipedia.org a www.pinterest.com

Autor: Zuzana Morvayová