Spomienky v srdci

Naspäť20. 07. 2018 Návody

Chcete originálny darček na Valentína, či iný sviatok? Potešte svojich známich spomienkovým srdiečkom do ktorého si prilepíte Vašu spoločnú fotku. Možno trochu staromódne, ale veľmi pekné a s produktami od Pentartu budete originálny.

.

 Použitý materiál a pomôcky:

- Priesvitné plastové srdiečko
- Akrylový primer, podkladová farba (biela)
- Dekor Paint Soft farby (džínsovomodrá, fľaškovázelená, hnedá, biela)
- Express lepidlo
- Decoupage lepidlo s lakom (lesklé)
- Lak matný (na vodnej báze)
- Plochý a tupovací štetec
- Plastelína tvrdnúca na vzduchu (Jovi alebo Mungyo)
- Servítka alebo ryžový papier
- Kartón alebo plastový hárok
- Kus čipky a saténová stužka
- Nožnice a nôž


Pripravte si priesvitné plastové srdiečko a kartón, alebo plastový hárok. Jednu stranu srdiečka použite ako šablónu a prekreslite si ju na kartón alebo plastový hárok, keďže v tomto srdiečku nie je rozdeľovacia časť. (Keby sa Vám podarilo kúpiť take plastové srdiečko v ktorom už táto rozdeľovacia časť je, tak tento krok jednoducho vynechajte). My sme použili tvrdší plastový hárok. Prekreslené srdiečko vystrihnite a vložte ho do krabičky, či je správnej veľkosti. Pokiaľ to je nutné ešte ho upravte.


Túto rozdeľovaciu časť nafarbite podkladovou farbou. Po usušení sem umiestnite fotku alebo obrázok, ktorý môže byť z ryžového papiera, alebo fotopapiera, prípadne servítky. My sme použili servítku, ktorej vzor budeme dekupážovať. (Fotky vytlačené laserovou tlačiarňou na ryžový papier robte dekupážou, kým fotky tlačené na fotopapier jednoducho prilepte expres lepidlom.) Na dotvorenie pozadia môžete použiť akrylové farby alebo dekor paint farby.


Budete pracovať s plastelínou a preto si pripravte silikónovú podložku na ochranu pracovnej plochy a aby sa Vám ľahšie pracovalo (môžete použiť aj papier na pečenie). Plastelínu spracujte rukami a pomocou valčeka ju vyvaľkajte na 2 – 3 mm hrúbku. Je vhodné ju trochu nadvihnúť, aby sa veľmi neprilepila na podložku. Priložte čipku, alebo kus záclony na ešte vlhkú plastelínu a prejdite po nej valčekom, aby sa Vám vzor do nej otlačil.


Jednu stranu plastového srdiečka obaľte do potravinárskej fólie a úplne ju prihlaďte na srdiečko. Fólia je nutná preto, aby ste vedeli dať neskôr uschnutú plastelínu ľahko dole. 

Opatrne obaľte srdiečko ešte vlhkou, tvarovateľnou plastelínou so vzorom a dbajte pritom na to, aby ste vzor nepoškodili. Odstráňte pomocou noža prebytočnú plastelínu na okrajoch. Pomocou papierovej šablóny vyrežte pomocou noža menšie srdiečko – toto bude okienko pre obrázok. Odrezanú plastelínu môžete neskôr použiť pri spodnej časti.
Plastelínu nechajte úplne uschnúť, čo môže trvať 2 – 3 hod. Potom opatrne vezmite rám srdiečka a naneste podkladovú farbu.


Po uschnutí podkladovej farby vyskúšajte dosiahnuť kamenný vzhľad nanášaním dekor paint farieb vo fľakoch. My sme použili džínsovomodrú, tmavozelenú a hnedú. Vnútornú časť rámu si nafarbite bielou dekor paint farbou.
 

Po uschnutí farieb, pomocou štetca naneste ešte na vonkajšiu časť bielu dekor paint farbu.

Nalepte na srdiečko rám, potom nalepte rozdeľovač s fotkou do srdiečka. Už hore opísanou technikou si pripravte plastelínu a ešte vlhkú ju nalepte na spodnú časť srdiečka a opatrne spojte obe časti. Pri spojoch opatrne stlačte a nechajte uschnúť. 


Naimitujte kamenný efekt ako na ráme. Najskôr si naneste podkladovú farbu, potom dekor paint farby a nakoniec technikou suchého štetca naneste bielu dekor paint farbu. Po uschnutí nalakujte celý povrch matným lakom.


Časť pri spojoch ozdobte čipkou, ktorú nalepte pomocou express lepidla a následne pripevnite mašľu zo saténovej stužky. Takto Vám vznikne naozaj milý darček.
Nápad, foto a vyhotovenie:  Czippel Judit - Czippel Art