Skúsenosti s fixkami DERWENT (2. časť)

Naspäť02. 11. 2016 ČLÁNKY

Našlo sa trochu viac voľného času a rozhodol som sa ho využiť na kreslenie. Použil som opäť fixky/linery Graphik od spoločnosti Derwent. Nájdete ich tu: https://www.creactive.sk/derwent-graphik-line-painter-sada-1/

Podarilo sa mi nakresliť dva obrázky a keďže základné vlastnosti fixiek som popisoval v predchádzajúcom článku, zameriam sa skôr na použitý podklad a rôzne techniky.

Pri prvom obrázku som sa rozhodol pre jesenný motív. Viete ako to chodí v jeseni. Ja ju mám rád a chytá ma nostalgia pri posledných lúčoch slnka počas babieho leta. Sfarbené lístie na stromoch vždy skrášľuje toto obdobie. Na Jeseň som ako základ použil fixky. Využíval som znovu tenké línie a chcel som využiť rozotieranie farby štetcom, no nakoniec som od toho upustil kvôli podkladu. Použil som technický papier s gramážou 190g/m2 nájdete ho tu: https://www.creactive.sk/technicky-blok-biely-a3-190g-m2-10-listov/

Pri použití vody, sa však papier rozmáčal, tak som na doladenie použil obyčajné pastelky. Myslím, že obrázok je pekný a pôsobí presne tak ako som chcel a určite raz niekomu urobí radosť. Niekoľko ráz sa mi podarilo vykvapnúť nechcené škvrny, ale vďaka vlastnostiam fixiek sa to dalo pekne zakryť. Na doladenie odtieňa a prechody poslúžili pastelky veľmi dobre. Na podklad z fixiek chytali dobre a vytvárali pekné prechody. Avšak pri dolaďovaní detailov a snahe využiť prekrývaciu schopnosť som zistil, že pastelky vytvorili mastnú vrstvu na ktorej fixky nechceli chytať.

Z tohto dôvodu sme sa pri druhom obrázku rozhodli vyskúšať pastelky Derwent Coloursoft, nájdete ich tu: https://www.creactive.sk/derwent-sada-pasteliek-colorsoft-12-ks/. Ide o mäkké pastelky s pekným, rovnomerným farbením, samozrejme s možnosťou tieňovania. Pastelky nevytvárali ani pri niekoľkých vrstvách mastnú plochu, takže fixky sa dali bez problémov použiť na zvýraznenie detailov. Na zjemnenie prechodov, dofarbenie a celkové doladenie obrázka poslúžili naozaj veľmi dobre, a pomohli dotvoriť atmosféru motívu.

Tentokrát som použil hrubší papier s gramážou 250 g/m2, nájdete ho tu: https://www.creactive.sk/skicar-illustration-a4-250g-12-listov/. Výrobca uvádza že je ideálny na ceruzku , atrament, fixky či vodné farby, a tým je vhodný pre rôzne technické nákresy či na kreslenie/ maľovanie mangy a komixov. Komixy mám rád, ale v kreslení sa nezameriavam práve týmto smerom, no pri daných podmienkach a nástrojoch som urobil kompromis. Zvolil som temnejší motív inšpirovaný jednou z mojich obľúbených kníh a zároveň aj hier (schválne kto ju rozpozná).

Na základ som použil nanášanie a vykvapkávanie farby z fixiek a rozotieranie mokrým štetcom. To poslúžilo na pokrytie väčších plôch a k vytvoreniu odtieňov a prechodov, vďaka čomu obrázok dostal nádych maľby. Zvolený podklad bol na túto techniku ideálny a aj pri opakovanom používaní vody sa papier nerozmáčal a držal si svoju štruktúru. Zároveň však fixky dokázali aj na navlhčenom papieri kresliť tenké a pekné línie, čo poslúžilo pri zvýrazňovaní detailov, nehovoriac opäť o ich krycej schopnosti. Na dokončenie som použil už spomínané pastelky, ktoré dodali farebné odtiene a skúsil som aj techniku fúkania farby na papier zo zaneseného hrotu fixky, čo dodalo obrázku pekný efekt.

S výsledkom som v oboch prípadoch veľmi spokojný. S dobrými podmienkami, s dobrými nástrojmi, nechajte fantáziu dýchať a môžete aj vy vytvoriť množstvo pekných a kreatívnych diel.