Šibi ribi mastné ryby...

Naspäť01. 03. 2016 Návody

Áno, áno, už sa blíži. Veľká noc je čochvíľa tu a jednou z jej neoddeliteľných súčastí je aj výzdoba. Kuriatka, bahniatka, vajíčka, zajačiky a mnohé iné symboly Veľkej noci nám pripomínajú nielen samotný sviatok ale aj fakt, že zima skončí a konečne prichádza jar. Práve vajíčka sa hojne využívajú ako okrasné prvky v domácnostiach počas tohto obdobia, nehľadiac na to, akú tradíciu mali/jú maľované vajíčka – kraslice – v slovenskej ľudovej histórii. No nie sme v tom sami, vajíčka sú celosvetovo symbol plodnosti a znovuzrodenia.

Maľovanie škrupín pochádza už zo staroveku. Napríklad také pštrosie vajcia s vyrytými dekoráciami staré 60 000 rokov sa našli v Afrike. Pozlátené  či postriebrené pštrosie vajíčka sa bežne nachádzali v rytinách a nástenných maľbách starovekých Sumerov a Egypťanov približne pred 5 000 rokmi. Kresťanský zvyk veľkonočných vajíčok možno vidieť u prvých Kresťanov v Mezopotámie, ktorí farbili vajíčka na červeno na pamiatku Kristovej preliatej krvi. Oficiálne prijala cirkev veľkonočné vajíčka ako symbol vzkriesenia.

Metód zdobenia a maľovania vajíčok je nespočet. Ak si fanúšik prírodných farbív, môžeš použiť napríklad tradičný spôsob maľovania vajíčok. Stačí vajcia ovariť vo vode spolu s cibuľovými šupkami a dosiahneme červené sfarbenie. Ružové sfarbenie zas pomocou repnej šťavy alebo zelenú farbu pomocou výhonkov raže. V Taliansku napríklad klasické vajíčka nahradili vajíčka čokoládové s malým prekvapením vnútri. Vo videu som však použila menej jedlú formu vajíčka :D Polystyrénové vajíčka som nafarbila a ozdobila pomocou papierových samolepiacich krajok, ktoré im dodali ľudový nádych. Dajú sa ozdobiť aj inak, je to len a len na tebe. Tak čo? Skúsiš to aj ty? :)

Použitý materiál:

polystyrénové vajíčka: https://www.creactive.sk/polystyren/

akrylové farby od pentart: https://www.creactive.sk/akrylove-farby-matne/

Autor: Zuzana Morvayová

obrázky sú z:  www.pinterest.com a www.wikipedia.com