Podšálky zo samotvrdnúcej hliny

Naspäť14. 10. 2016 Návody

Mať doma terasu je fantastická vec, pretože takémuto relaxu s dobrou kávou v ruke, krásnemu výhľadu a spoločnosti štvornohých miláčikov sa len máločo vyrovná :).

Takže aby bolo kávičku aj kde položiť, nech sa páči, návod na výrobu hlinených podšálok zo samotvrdnúcej hmoty značky Sculp Dry v nasledujúcich riadkoch...

 

Na zhotovenie podšálok budeme potrebovať:

 

Podšálky si zhotovíte nasledovne:

Uvedený postup je veľmi jednoduchý a zvládne ho naozaj každý bez väčšej námahy.

Najskôr si pripravte pracovný stôl s doskou alebo podložkou na prácu s hmotou. Je síce pravda, že uvedená hlina je zdravotne nezávadná, ale to neznamená, že nezanecháva menšie stopy či „odrobinky“. Tie však ide veľmi ľahko a jednoducho odstrániť obyčajnou vodou, dokonca i z oblečenia sa bez problémov vyperú :) (všetky ostatné informácie spojené s danou hlinou pozri tu: https://www.creactive.sk/samotvrdnuca-hlina-sculpt-dry-1-kg-biela/).

Ja som si zvolila biely odtieň hliny, hmotnosť 1 kg, ale v ponuke creActive je aj odtieň broskyňa a terakota, 1 kg, 500 g a 250 g  – tak ako vždy, každému podľa jeho vlastného vkusu...

S hlinou sa mi pracovalo výborne – je mäkká a poddajná, príjemná na dotyk a veľmi jemná – neobsahuje žiadne zrnká, či drobné čiastočky, takže aj výrobky z nej zhotovené pôsobia jemným a hladkým dojmom.

Hlinu si treba najskôr trošku rozpracovať a potom z nej začať tvarovať.

Drobné trhlinky sa vám na hotovom výrobku môžu vytvoriť v prípade, že hmota nebola dobre rozpracovaná a spojená. Pri práci s ňou sa teda neponáhľajte, vyhraďte si na ňu dostatok času a výsledok bude určite stáť za to. Ak by výrobok predsa len trochu popraskal, skúste hlinu v týchto miestach „zalepiť“ navlhčenými prstami – výborne vám na to poslúži obyčajná voda :).

Najskôr som si z balíčka odobrala cca 1/3 hmoty a začala ju pomaly miesiť v rukách, pokým sa mi nezdala dostatočne spracovaná. Následne som ju rozvaľkala na hrúbku asi 0,5 cm a pomaly z nej povykrajovala kruhy o priemere 10 cm. Takýchto kruhov som si zhotovila 6 a do každého z nich som ešte urobila vnútorné ohraničenie, a to asi 0,5 cm od vonkajšieho okraja. V každej podšálke som teda vytvorila vonkajší lem. Následne som ich nechala vytvrdnúť na vzduchu. Podšálky som sušila vonku za pekného slnečného dňa a pod chvíľou som ich obracala zo strany na stranu, aby boli pekné rovné a nevlnili sa, mali k tomu totiž sklony J. Z uvedeného dôvodu by som teda odporúčala hrubšie podšálky, aby ste sa tomuto problému ľahšie vyhli J. V tomto prípade však rátajte s dlhšou dobou schnutia. (V závere nezabudnite zvyšnú hlinu zabaliť späť do obalu, lebo by vám mohla vyschnúť...)

Po úplnom vyschnutí, u mňa asi na druhý deň, som všetky kruhy namaľovala Fantasy Moon farbami značky Pebeo, ktoré sa vyznačujú vysokou krycou schopnosťou a zaručujú vám efektný a originálny, vo výsledku perleťový vzhľad (pre viac info o daných farbách klikni sem: https://www.creactive.sk/farby-fantasy-moon/).

Voľba farieb bola v mojom prípade pestrá – každá podšálka je dvojfarebná (okraj jednou farbou/vnútro podšálky druhou).

Počet náterov závisí od vašich požiadaviek – ja som dala dva. Upozorňujem však na dostatočné a naozaj dôkladné premiešanie danej farby pred použitím – v opačnom prípade bude výsledok menej efektný a pekný. (Farby môžete nanášať buď štetcom alebo ich môžete pomaly a v tenkej vrstve „vliať“ do vnútra podložky.)

Farby majú po úplnom vyschnutí krásny sklovitý lesk a nevyžadujú si žiadne fixovanie napr. lakom. Rovnako som ani ja nepoužila žiaden lak, spodok podšálky je hlinený – vrch je zafarbený, a teda aj umývateľný. Farby som nanášala plochým štetcom, ktorý som po použití očistila čističom na štetce značky Pebeo (https://www.creactive.sk/cistic-stetcov-75-ml).

Verím, že som vás inšpirovala a v prípade, že sa pustíte do podobnej práce, budem vám všetkým držať palce J!

 

Výsledok mojej práce tu: