Kde bolo, tam bolo... FIMO!

Naspäť24. 09. 2015 Návody

Za siedmimi horami, za siedmimi dolami sa v jednom nemeckom mestečku vyrábali bábiky. Ich výrobca Kaethe Kruse však hľadal nové materiály, ktoré mohli v povojnovom období nahradiť klasické plasty. Kombinoval, experimentoval, no čo čert nechcel, vôbec sa mu nedarilo.

Preto hľadanie zobrala do vlastných rúk jeho dcéra Sophie. Zmiešaním rôznych tmelov a farieb vytvorila hmotu, z ktorej tvorila mozaiky, miniatúry aj figúrky pre svoju milovanú dcéru Fifi (ako ju všetci prezývali). Po zostavení správnej štruktúry a zloženia sa v roku 1954 na svet dostala prvá sada modelovacej hmoty. Prečo sa ale vlastne volá tak ako sa volá? Prvé dve písmená, teda „FI“, sú začiatočné písmená jej dcéry Fifi a „MO“ ako modelovanie. Tak... a rozprávke je koniec! Ale kdeže, príbeh pokračuje.

Neskôr v roku 1964 získava všetky práva na tento produkt Eberhard Faber, ktorého firma sa neskôr stáva súčasťou STAEDTLER Group. Pod touto značkou poznáme aj dnešné FIMO, ktorého zloženie sa neustále vyvíjalo a až dodnes sa vylepšuje. Je to v podstate polyvinyl chlorid (PVC) s pridanými gélmi, plnidlami, zmäkčovadlami, farbivami a živicami. V súčasnosti je na trhu 72 farieb s rôznymi efektmi, takže svojej fantázie klásť medze vôbec nemusíš. Mnohí ho považujú len za akúsi plastelínu, ktorú keď upečieš, stvrdne. Ale to nie je len taká hocijaká plastelína. Je okolo toho celá veda, veľa pomôcok a postupov. Ak ťa to raz chytí, nebudeš chcieť prestať. Od hravých detských motívov, zvieratiek, figúrok, cez chutné výtvory ako na zjedenie až po hotové umelecké diela. Toto a mnoho iného sa dá z tejto rozprávkovej hmoty vyrobiť. Skúsiš to aj ty?

Pre pokročilých ponúkame ako inšpiráciu galérie našich zákazníčok:

Radovana Nečasová

Zuzana Liptáková

Autor: Zuzana Morvayová